Vývoj v oblasti vědy a výzkumu je v posledních letech více než střemhlavý. Představa toho, že by každý měl u sebe vlastní telefon, byla před 40 lety pouhou fantazií. A dnes je běžnou realitou. Dnešní svět si bez elektroniky a technologických vymožeností již nedokážeme představit. Začíná to ráno kávou z automatického kávovaru, cestou do práce autem plným elektroniky, až po večer strávený ve 3D kině nebo u chytré televize v chytré domácnosti s lahví vína z elektronické vinotéky. Kam až tento vývoj může zajít?

Chytrá televize

Takzvaná Smart TV je již o další level výše, než její předchůdkyně. Lze ji spárovat s chytrým telefonem nebo počítačem. Díky připojení na internet na ní můžete sledovat například Youtube nebo hrát počítačové hry. Do chytré televize můžete nahrát spoustu různých užitečných aplikací. Tento typ televize disponuje opravdu kvalitním obrazem. Pokud si však nevíte rady, podle jakých kritérií je dobré vybírat nový televizor, zde najdete návod, jak na to.

Kmenové buňky

Možnost využití kmenových buněk považujeme za velmi revoluční. Tyto buňky se dokážou množit a změnit se na buňky jiného typu. Svojí existencí tak nahrazují buňky, které byly v těle z nějakého důvodu poškozené a nemají ve svých schopnostech se replikovat. Kmenové buňky mohou pomoci s opravou poškozeného těla. Dají se využít například jako náhrada poškozených mozkových či střevních buněk. Jejich schopnosti jsou nabízeny při léčbě leukémie nebo rakoviny kostní dřeně. V současnosti jsou znalosti a praktické zkušenosti s kmenovými buňkami na takové úrovni, že je využívají i estetičtí chirurgové pro obnovu růstu vypadaných vlasů.

Umělé maso

Již dlouhou dobu se na celém světě vědci a výzkumníci pokoušejí o výrobu umělého masa. Důvodů je několik, nezatěžovat planetu, nezabíjet zvířata a také se zdravě stravovat. Maso budoucnosti se vyrábí tak, že buňka zvířecího svalu se prostě namnoží, aby výsledného umělého masa bylo dostatek. Co s lidmi udělá konzumace takového masa? Těšme se na budoucnost.

 

Online nakupování

Nakupování z pohodlí domova si oblíbilo čím dál více lidí. Nemusíte opustit svůj byt a zboží vám donesou až k vašim dveřím. Ať už se jedná o nákup potravin, nábytku, drogerie nebo třeba léků. Obliba nakupování pomocí elektroniky v České republice stále roste.

Komerční lety do vesmíru

Pro některé z nás je vesmír naprosto fascinující. Informace o jeho velikosti, vzniku a také možném zániku dokážeme sledovat se zatajeným dechem. A co teprve možnost se do vesmíru podívat? První civilisté s miliardovým jměním se již do vesmíru díky komerčním letům dostali. Pokud máte dostatek finančních zdrojů v řádu milionů, zkuste se přihlásit u některé z pořádajících agentur…

Chytrá domácnost

Tento výdobytek moderních metod se nám opravdu líbí. S chytrou domácností přichází možnost ovládat pomocí centrální jednotky a chytrého telefonu například

  • topení
  • praní
  • osvětlení
  • chlazení vzduchu
  • hudbu
  • zábavnou elektroniku
  • domácí spotřebiče
  • a mnoho dalšího

Inteligentní kokpit v autě

V automobilech budoucnosti jej nejspíše budeme mít všichni. Jedná se o podobný princip jako chytrá domácnost. Díky vývoji elektroniky nabídne kabina automobilu zvýšené bezpečnostní prvky pro řidiče, zlepší se například kvalita uživatelských zážitků při telefonování, čtení map, poslechu hudby nebo sledování filmů pro spolujezdce.

Co si o vývoji a aktuální závislosti na elektronice myslíte vy? Sledujete a pořizujete žhavé novinky z tohoto oboru, nebo se naopak v rámci osobního štěstí vracíte ke kořenům, minimalismu a jednoduchosti prostého života? Dejte nám o svých postojích k elektronice vědět ve svých komentářích.

Michaela Smrčková
Views: (814)