Už jsem se určitě zmínil o tom, že pokud jde o deskové a karetní hry, nejsem zrovna mistr. To ale rozhodně neznamená, že by mě karty jako nedílná součást světa hazardních her vůbec nezajímaly. Právě naopak. Zkusím tedy dnes do několika odstavců shrnout obecné poznatky a fakta týkající se této prastaré zábavy a zvláštní pozornost pak věnuji pokeru. Snad Vám něco z toho bude k užitku.

Kdo držel karty v ruce vůbec poprvé?

Historie karetních her je delší než jedno tisíciletí. Není zcela prokazatelné kdy a ani kde se karty objevily poprvé, ale nejčastěji se v této souvislosti hovoří o Číně a o desátém století našeho letopočtu. Nejednalo se ovšem o karty takové, jaké známe dnes, ale spíše o jakýsi mix karet a domina a hrál je prý čínský císař se svými ženami.

Stejně jako není úplně objasněn původ karet, není také známo, jak se karty dostali až na starý kontinent. Existovala celá řada teorií. Někdo tvrdil, že je přinesl světoběžník Marco Polo, jiný zas, že přicestovaly do Evropy společně s křižáky při jejich výpravách na blízký východ. Jasno však nemáme dodnes a tak se musíme spokojit s první doloženou zprávou o hře v karty, která pochází z Katalánska z roku 1371.

Více o kartách snad zjistíte zde.

Karty a kasino

Chtěl bych se zaměřit především na ty druhy karetních her, které se nejčastěji objevují v nabídce kasin a to jak těch kamenných, tak internetových. Snad budete souhlasit, že mezi nejoblíbenější můžu směle zařadit poker. O tom, že důvodem k oblibě může být i možnost opravdu astronomických výher si můžete přečíst v tomto článku. Existuje samozřejmě celá řada variant této populární karetní hry. Mezi ty oficiální, což jsou ty, které lze hrát v kasinech, se počítá dokonce okolo sedmdesáti druhů. S naprostou většinou z nich se však můžete setkat pouze ve velkých kasinech a není proto nutné je podrobně znát. Něco víc si tedy řekneme jen o těch skutečně nejhranějších.

Poker a jeho varianty

Pokerové hry dělíme do tří hlavních skupin, a sice Draw, Stud a Community Card. Cílem hry je však vždy v podstatě to samé. Jde o to, vytvořit co nejsilnější kombinaci karet, a to počínaje high kartou až po royal flush.

Draw poker

Je to vlastně původní varianta pokeru, v níž hráč obdrží 5 nebo 7 karet a z nich se pokouší sestavit pěti-kartovou kombinaci. Hra začíná vždy vkladem ante sázky a blindů. Pak jsou rozdány karty a může začít první kolo sázek. Následně můžou hráči vyměnit určitý počet karet (podle varianty) a začne další kolo sázek. Ve chvíli, kdy mají všichni vsazeno, karty se otočí a hráč s nejsilnější kombinací vyhrává. Nejhranější verzí draw pokeru je tzv. Five Card Draw poker. Jedná se zároveň o tu nejjednodušší verzi. Poměrně oblíbená je i verze Jack or Better, kterou lze hrát i online. 

Stud poker

Stud je sada verzí pokeru, při nichž je hráči rozdána část karet face-down a část face-up. Face up tedy vidí všichni hráči u stolu. Jedná se o takzvanou nepoziční hru. To znamená, že dealer je předem daný a v průběhu hry se nemění. Ještě v osmdesátých letech byl Stud poker jednoznačně nejpopulárnější verzí této hry. Nejčastější je Seven Card Stud poker. Při něm každý hráče obdrží 3 karty. Jednu face up a dvě face down. Pak se uzavřou první sázky, po kterých se hráčům rozdá čtvrtá karta (face-up). Hra pokračuje dalším kolem sázek, pátou kartou (up), dalšími sázkami, šestou kartou (up), znovu sázkami a konečně sedmou kartou (down) a závěrečným kolem sázek. Cílem je opět vytvoření nejsilnější pěti-kartové kombinace.

Community Card

V tomto případě se jedná o hru se společnými kartami. Nejznámější verzí je pak Texas Hold’em Poker, který je již zhruba 20 let nejhranějším druhem pokeru na světě, a to jak v kamenných tak v i online kasinech. Zpopularizován byl zejména díky velkým pokerovým turnajům, jako jsou např. World Poker Tour nebo World Series of Poker. Na rozdíl od Seven Stud je Texas Hold’em poziční hrou. Funkce dealera karet se zde posunuje od jednoho hráče k druhému a to po směru hodinových ručiček. Hra začne tak, že dealer a hráč po jeho levici vloží malý a velký blind. Pak se všem rozdá po dvou kartách (down) a následuje první kolo sázek. Když mají všichni vsazeno, dealer spálí vrchní kartu a položí na stůl 3 společné karty (proto Community Card).

Podobně jako u Seven Stud následují série sázka – karta na stůl a to do té doby, dokud není na stole 5 karet. Pak začne poslední kolo sázek a hráč, kterému se povede ze svých dvou karet v ruce a tří položených na stole sestavit nejsilnější kombinaci, vyhrává.

Další velice oblíbenou formou Community Card pokeru je tzv. Omaha Hold’em. Je velmi podobná hře Texas, pouze s tím rozdílem, že hráči dostávají do ruky čtyři karty namísto dvou. Z těchto čtyř karet si vyberou dvě a pomocí dalších tří karet na stole pak tvoří kombinace.

Mimořádná obliba pokeru

O tom, že poker patří dlouhodobě a zcela zaslouženě mezi nejpopulárnější karetní hazardní hry, není zřejmě sporu. Zkušenější hráče o tom nemusím přesvědčovat a začátečníky snad neodradí jeho mimořádná variabilita, která snad může působit dojmem, že se jedná o hru velmi složitou. Vše se dá však celkem brzy naučit, tak s chutí do toho!

Příště bych Vám chtěl přiblížit některé z dalších karetních her, tak brzy na shledanou. 

Michaela Smrčková
Views: (808)