Snídaně je pro velkou část lidí základem, jak správně nastartovat den, dodat si energii a také způsobem, jak správně rozpohybovat trávicí ústrojí. Snídani byste měli jistě věnovat patřičnou pozornost, může být totiž alfou i omegou toho, jak se budete po celý den cítit a kolik budete mít energie. Třeba vás budou naše tipy inspirovat!

Snídaně pro rychlou energii

Potřebujete ráno nastartovat a nechte nebo nemůžete pro tento účel využít kávu? Máme pro vás řešení, snídejte ovoce! Skvělým začátkem dne jsou například hrozny, jablka nebo sladké hrušky. V naší kotlině preferujeme lokální ovoce. Má menší uhlíkovou stopu a jeho zralost i chuť je rozhodně na vyšší úrovni než u exotického ovoce. Lokální ovoce má také díky utržení ve zralé fázi vyšší obsah vitaminů a minerálů společně s látkami, které pomáhají s jejich vstřebáváním.

Snídaně pro objem

Jaká je snídaně ideální pro sportovce, kteří mají velký výdej a potřebují nabrat svalovou hmotu? Snídaně tohoto typu musejí být vydatné. Ne na cukry, ale hlavně na bílkoviny. Které potraviny jsou jejich štědrým zdrojem? Sportovci mají jasno a snídají například vejce a jídla z nich. Volské oko, míchaná vajíčka, vejce do skla nebo třeba vaječná omeleta jsou totiž skvělým zdrojem bílkovin, jejichž výhodou je i lehká stravitelnost.

Dalším skvělým zdrojem bílkovin jsou například luštěniny. Zastánci veganské stravy dokonce tvrdí, že bílkoviny z nich jsou kvalitnější, než ty živočišné. Vyzkoušejte fazole nebo třeba třeba hummus ze stále oblíbenější cizrny. 

U snídaně plné bílkovin však nesmíte zapomenout také na vlákninu a vitamíny. Jejich dokonalým zdrojem je například čerstvá zelenina, která tento typ jídla obohatí.

Snídaně a hubnutí

Kdo chce hubnout, musí si snídani plánovat opravdu pečlivě. Doporučujeme cereálie, do kterých není přidaný žádný cukr. Hlídejte si také množství ovoce, které je vydatné na cukr. Doporučujeme ovocno-zeleninové šťávy nebo zkuste salát z kombinace ovoce a zeleniny! Při hubnutí nesmíte zapomínat na vlákninu a také bílkoviny, abyste svoje tělo příliš neunavovali.

Snídaně pro dobrou imunitu

Ideálním pomocníkem pro budování imunity jsou betaglukany. Ty jsou hojně obsaženy v oblíbených ovesných vločkách a výrobcích z nich. Doplňte je ovocem, jogurtem zrajícím v kelímku a zdravá snídaně plná vlákniny je na světě. Pokud svoji snídani doplníte ořechy, vaše tělo vám za ně poděkuje. Dají se den předem namočit pro aktivaci prospěšných látek, a poté přidat například do ranního koktejlu.

Snídaně, co frčí!

Hitem posledních let jsou zdravé snídaně. Ti, co jim jejich jídelníček není lhostejný, sahají i po novinkách a superpotravinách. A tak se na stole ráno objevují tzv. zelené potraviny, chia semínka, super zdravé klíčky, microgreens nebo například fermentované obiloviny. Velkým hitem moderních snídaní je také nahrazení kravského mléka širokou škálou jeho rostlinných ekvivalentů. Vyrábí se například ze sóji, mandlí nebo rýže.

Exotická snídaně?

Pokud milujete exotické ovoce, občas si jej na snídani dopřejte. Doporučujeme jej ale jíst spíše v letním období. V zimním období si totiž můžete jeho konzumací kontraproduktivně ochladit organismus.

A jakou pozornost věnujete svojí snídani vy? Plánujete ji pečlivě, nebo ji některé ráno ani nestihnete? Dejte nám vědět, co snídáte nejraději!

Michaela Smrčková
Views: (778)