Textil do kuchyně může mít nejen praktické využití, ale může doplnit i vzhled domácnosti. Máte již kuchyni zařízenou nábytkem a spotřebiči a chcete ji doplnit o textil, který budete při práci v kuchyni potřebovat? Vhodně vybraným textilem můžete vaši kuchyni příjemně zútulnit. Do kuchyně se vám bude hodit ubrus nebo prostírání, chňapky, přehozy přes židle, zástěra či kobereček pod stůl aj. V tomto článku se zaměříme na využití utěrek v kuchyni. I takové  utěrky, které se mohou zdát jako úplně obyčejný kousek látky, mohou vkusně doplnit váš interiér. Pokud se vám podaří je barevně sladit s kuchyní, nemusíte je již schovávat, aby vám ani návštěvě nebyly na očích.. 

Praktické využití utěrek v kuchyni

Do domácnosti si často pořizujeme sady utěrek. Utěrky jsou nezbytným kouskem, bez kterého se žádná domácnost neobejde. Využijete je nejen na utření mokrého nádobí, ale i setření špíny ze stolu a dalších povrchů. V dnešní době ani utěrky nemusí mít pouze praktické využití, ale mohou být estetickým doplňkem, který vám obohatí váš interiér. Vybírat můžete z celé řady barev, délek textilu nebo použitého materiálu. Textil můžete barevně zkompletovat s barvou místnosti. Materiál utěrek je nejčastěji bavlněný. Výhodou bavlny je vysoké vstřebání vody. Bavlněnými utěrkami dobře odstraníte špínu v bytě. Při nákupu vybírejte utěrky s co největší hmotností, protože ta vám zajistí vyšší kvalitu textilu. Utěrky s vyšší hmotností lépe vstřebávají vodu a jsou jemnější k lidské kůži. 

Materiál utěrek

Vybírat můžete z řady materiálů, který je použit na výrobu utěrek:

  1. Bavlněné utěrky
  2. Utěrky z nanovláken
  3. Lněné utěrky 
  4. Utěrky z bambusu

Údržba utěrek

Před prvním použitím utěrky vyperte (odděleně každou barvu). Tím dosáhnete zpevnění materiálu a zatažení nití v utěrkách. Utěrky je dobré prát při vyšší teplotě (40 – 60 °C). Vyšších teplot se nemusíte brát, protože bavlna je odolným materiálem, který není příliš náchylný k poškození. Vyšší teplota zahubí škůdce jako jsou bakterie. Nezapomínejte na pravidelné praní chyňských utěrek. K vysušení látky můžete využít sušičku (sušíme při běžné teplotě cca 145°C). Materiál neošetřujeme chemickým způsobem ani nevyužíváme bělící prostředky. Utěrky jsou po vyprání a vyžehlení připravené k opětovnému použití.

V kuchyni také využijete prostírání na kuchyňský stůl. Nenadarmo se říká, že jíme očima, proto i nákupu ubrusu byste měli věnovat pozornost. Servírovaný pokrm si poté více užijete. Můžete vybírat z mnohých vzorů, barev a tvarů prostírání. Zajímavým a hlavně praktickým tipem prostírání je teflonový ubrus. Krásně se udržuje jelikož je omyvatelný a vy snadno setřete vylité tekutiny z ubrusu. Zevní strana ubrusu je vyrobena z neklouzavého materiálu. Hodí se i na větší stoly, nicméně délku ubrusu si můžete i vy jednoduše upravit zastřižením materiálu. Své využití najde do letních zahrad vašich domů. Během pěkného letního počasí například při uspořádání párty se zahradním grilováním jej využijete. Další výhodou ubrusu je jeho dlouhá životnost. 

Na slavnostnější chvíle se vám bude více hodit látkové prostírání. Dalším typem je prostírání z bambusových vláken, které bývá vidět na chalupách. Bambus je ekologickým materiálem a jeho využitím šetříte přírodu kolem nás. Bambus je ideální pro alergiky a osoby s náchylnou pokožkou, protože tento materiál úspěšně vzdoruje bakteriím a dalším škůdcům. 

Výběrem vhodného textilu do vaší kuchyně můžete spojit praktickou funkci textilu s estetickou a  doplnit váš interiér, ve kterém trávíte hodně času a chcete se v něm cítit dobře.

Michaela Smrčková
Views: (1027)