Asi většina z nás pamatuje doby, kdy vlněné zimní punčocháče hyzdily naše nohy, nedržely, sklouzávaly a o jakékoliv módnosti nemohla být řeč. Prodávaly se v jednom střihu, jemuž dominovaly dva švy na zadní straně, které byly vidět naprosto pod vším a bylo zcela jedno, jestli je vám pět nebo dvacet let. K dostání byly ve třech barevných variacích a nosily se naprosto ke všemu. Tohle módní peklo dob minulých, je naštěstí již dávno pryč a dnes se punčochové kalhoty díky moderním materiálům a střihům opět vrací na vrchol.

Zimní punčocháče: nevzdávejte se v zimě svých oblíbených sukní

Milujete šaty a sukně, ale kvůli chladnému počasí je schováváte ve skříni? Díky moderním materiálům si můžete dovolit vyjít ve svých oblíbených šatech i v tom největším mrazu. V nabídce je velké množství barevných variací a vzorů, a váš outfit může být  vždy originální a vyladěný. Chystáte se na pracovní poradu? Pak zvolte neutrální šedou nebo černou variantu. Pro ženy, které touží být nepřehlédnutelné, jsou k dostání punčochy v tyrkysové, červené nebo žluté barvě, stačí si jen vybrat.

   Jak vybrat správný typ podle příležitosti

Punčochového zboží je celá řada; punčochy mohou být lehké jako pavučinka nebo naopak pevné a teplé. Ty využijete nejen v zimě, ale i během jarních a podzimních dnů. 

Pokud si například plánujete vzít si ultra kraťoučkou sukni je vhodnější si obléci teplé punčochové kalhoty, které vás zahřejí po celé délce. Naopak, podvazkové nebo samodržící punčochy se doporučují obléci v případě, že vaše šaty těsně obepínají tělo a viditelný přechod zakončení v pase by narušoval jinak bezchybný celek.Máte-li náročné zaměstnání, kde vaše nohy dostávají zabrat, vyberte si hřejivý kompresivní materiál, který vašim nohám poskytne oporu.

   Jak vybírat punčochy podle materiálu

Hřejivé kalhoty se vyrábějí z různých příměsí materiálu. Většinou se jedná o kvalitní mikrovlákno, tedy kombinaci polyamidového vlákna s elastanem nebo o klasický nylon s příměsí spandexu. K dostání jsou též  bavlněné punčochy, u kterých je více než 70% podíl bavlny. 

   Dalším rozhodující prvkem pro výběr je hustota materiálu, ta se u punčochového zboží určuje označením DEN. Čím vyšší hodnota den je na balení napsaná, tím je materiál silnější a tedy i teplejší a vhodnější do chladného počasí.

   Jak pečovat o punčochy, aby dlouho vydržely

Přesto, že jsou zimní punčochy vyrobeny z pevnějšího materiálu, je péče o ně, tak aby vám dlouho vydržely, základ. Možnosti praní jsou dvě. První je praní v ruce v teplé, nikoliv horké, vodě s trochou pracího gelu, párkrát  jemně promněte prsty, vymačkejte přebytečnou vodu a nechte volně uschnout. Druhou možností je praní v pračce, zvolte šetrný program a teplotu do 30 stupňů, ideální je vložit punčochy do pracího sáčku na jemné prádlo a prát odděleně od jiných kusů oblečení.

Pozor, nikdy nepoužívejte aviváž a nedávejte punčocháče do sušičky, obojí může nenávratně poničit kvalitu materiálu.

   Jak správně oblékat silonky

Aby kalhoty dobře seděly, je důležité vybrat správnou velikost, proto je vhodné se před nákupem přeměřit a porovnat své míry s tabulkou velikostí. Obzvlášť u zimních punčoch dbejte na výběr velikosti, materiál je pevnější a tolik se nenatáhne.

Před samotným oblékáním si dejte pozor na ostré nebo zatrhnuté nehty, také je vhodné sundat prstýnky a jiné ozdoby, které by mohly zatrhnout strukturu vláken.

Punčocháče se oblékají v sedě, doporučuje se narolovat si nohavici do rukou a od špičky lehce natahovat směrem nahoru, ten samý postup pak opakujte u druhé nohy. Kalhoty by měly sedět pohodlně a neměli by nikde škrtit.

  Rozjasněte jarní dny hravými zimními punčochami

Silonky, nylonky nebo punčocháče, jsou milované i nenáviděné. Přesto jsou překvapivě levným doplňkem s jehož barvami si můžete hrát, kombinovat vzory, obměňovat je a váš konečný “look” bude vždy originální. Chladné jarní dny přímo lákají vyrazit ven v šatech s teplými barevnými punčochami, nejen že vaše nohy zahřejí, ale zářivé barvy dodají vašemu outfitu šťávu. Stačí si jen vybrat a zábava může začít.

Patříte k milovnicím punčoch nebo jste jejich odpůrce? Podělte se o svůj názor.

Michaela Smrčková
Views: (1004)