O Francouzkách se vtipem říká, že mají hladkou pleť bez vrásek, protože neustále posilují mimické svaly výraznou artikulací, kterou jejich rodný jazyk vyžaduje. My sice nepochybujeme o tom, že tyto dámy mají v malíčku i kosmetickou péči, ale také veříme, že obličejová jóga má něco do sebe!

 

Milovaná gejšami a influencery

Prvopočátku jakési obličejové jógy bychom našli u japonských nebo korejských gejš. V podobě, jaké ji známe dnes, ji západní svět ale objevil teprve nedávno. K jejímu boomu přispěly sociální sítě, kde jsou krátká videa s tutoriály to bez problémů dostupná. Její popularitě taky nahrává skutečnost, že k ní vlastně nic dalšího než své prsty a čas nepotřebujete.

 

Jak to funguje?

V obličeji a na krku máme v podstatě 2 skupiny svalů – „spící“ a „přetěžované“. Mezi ti méně namáhané patří třeba tváře nebo oblast kolem očí, na druhé straně pak stojí svaly v oblasti čela, nosu a brady. Cílem je pomocí jednoduchých cvičení spící svaly probudit, zvednout kůži a přepracované svaly uvolnit pro redukci vrásek.

 

Během tohoto tréninku se svaly prohřívají, zlepšuje se jejich prokrvení a stimuluje látková výměna. Proudící krev pak pleti přináší živiny, kyslík, minerály a další prospěšné látky. Kromě toho dojde k rozproudění lymfy.

 

A výsledky?

Sice si na ně budete muset několik týdnů počkat, ale rozhodně stojí za to!

 

  • Zářivější a mladistvě vypadající pleť
  • Redukce vrásek a prevence nových
  • Redukce druhé brady
  • Výraznější kontury obličeje
  • Plnější tváře
  • Zmírnění otoků a tmavých kruhů pod očima
  • Korekce asymetrií
  • Léčba akné

 

Nejde ale jen o estetický užitek! Face yoga pomáhá zmírnit stres a bolesti hlavy. Využívá se po úrazech pro zbavení se otoků, po ochrnutí části obličeje či pro odstranění bolesti v čelistních kloubech.

 

Jak na to?

Pokud s tréninkem obličejových svalů teprve začínáte, bude vám stačit 10-15 minut denně. Postupně můžete cvičení prodloužit až na půl hodiny. Připravte se na to, že během tréninku budete dělat nejrůznější grimasy, kůži jemně vytahovat nebo stlačovat. Stejně jako při klasické józe v póze či výrazu na několik vteřin zůstanete, pak ji znovu uvolníte. Než si cviky sami osvojíte, následujte tutoriály – na internetu k dispozici opravdu spousta! Praktikovat obličejovou jógu můžete kdykoli a kdekoli je vám příjemné, jako součást večerní beauty rutiny, v autě při čekání v kolonách nebo třeba ve výtahu.

 

Jóga vás neláká? Zkuste gua-shu nebo masážní rollery!

Různě se na sebe pitvořit není nic pro vás? Dali jste face yoga šanci a zkrátka vás nechytla? Efekt vaší omlazující kosmetiky bez parabenů můžete podpořit jinak – masážní gua-shou nebo rollery a vhodnými masážními přípravky. Jejich princip je v základě stejný: stimulují látkovou výměnu, cirkulaci krve a proudění lymfy. I s jejich pomocí můžete časem získat ostřejší kontury obličeje. Masáž vám zabere zhruba stejně času jakou byste jinak věnovali obličejové józe. Nedochází však k posílení mimických svalů, proto nemůžeme říct, že jde o plnohodnotnou náhradu, spíše pro někoho příjemnější alternativu.

 

Face yoga je vhodná úplně pro každého, snad jen s výjimkou těch, který chtějí okamžitě viditelné výsledky. I když se zaměřujeme převážně na její estetické benefity, její klíčový užitek je ten zdravotní. Vyzkoušejte ji! Uvidíte, že se u ní i zasmějete!

Jak vnímáte spojení beauty světa a sociálních médií? Sledujte make-up tutoriály nebo třeba právě obličejovou jógu na Instagramu, TikToku nebo YouTube?

Michaela Smrčková
Views: (859)