Sádrokartonová deska se skládá ze sádrového jádra oboustranně opláštěného speciálním papírovým kartonem (podle druhu desky). Sádrokartonové desky se vyrábějí v šířkách 1200mm a 1250mm. Dále se sádrokartonové desky vyrábějí v tloušťce : 6; 9,5; 10; 12,5; 15; 18; 20; 25 mm, přičemž desky tloušťky 6; 9,5 a 10 se nepovažují za samonosné. Od tloušťky 15 výše se jedná vesměs o desky k použití v protipožárních konstrukcích.

Stavební deska obyčejná GKB

Tato deska se používá v interiérech s relativní vlhkostí menší než 65% při teplotě 20°C. Desky se používají pro suché prostory, běžné bytové příčky a podhledy, i pro ostatní konstrukce bez protipožárních požadavků. Označení : Na zadní straně je modré písmo uprostřed desky.

Stavební deska impregnovaná GKBI

Impregnované desky se používají v prostorách s vyšší relativní vlhkostí do 75%, nebo 85% po dobu delší než 10 hodin, se 100% vlhkostí po dobu menší než 2 hodiny během 24 hodin, při teplotě 20°C. Desky se používají do koupelen, sprch a umýváren. Označení : Na zadní straně je modré písmo uprostřed desky. Deska je celá potažena speciálním kartonem zelené barvy.

Stavební deska protipožární GKF

Protipožární desky se používají do suchých prostorů se stálou relativní vlhkostí menší než 65% při teplotě 20°C s požadovanou požární odolností stavby, nebo jako ochrana ocelových konstrukcí před požárem. Označení : Na zadní straně je červené písmo uprostřed desky.

Stavební deska protipožární impregnovaná GKFI

Protipožární impregnované desky se používají do prostoru s vyšší relativní vlhkostí do 75% jako desky GKBI, ale kde je navíc stanovená protipožární odolnost konstrukce. Použití vyplývá z kombinace požadavků na desky GKF a GKBI. Označení : Na zadní straně je červené písmo uprostřed desky.

Stavební deska izolační s minerálním vláknem MF

Vrstvené desky izolační s minerálním vláknem jsou receptem ke zlepšení tepelné a částečně zvukové izolace interiérových konstrukcí. Jedná se o desky GKB s vrstvou izolační hmoty (polystyrénem) tloušťky 2,3,5,6 cm, nalepené z rubové strany. Použití je stejné jako pro stavební desky GKB.

Stavební deska izolační s minerálním vláknem a parozábranou MFAL

Vrstvené desky izolační s minerálním vláknem a parozábranou mají na vnitřní straně sádrokartonové desky parozábranu, která zabraňuje vzniku kondenzační zóny v tepelně izolační vrstvě nalepené desky z minerálních vláken. Použití je stejné jako pro stavební desky GKBI.

Stavební deska s olověnou fólií GKFPb

Stavební desky s olověnou fólií se používají na obklady místností a na výstavbu konstrukcí, kde je požadována ochrana před tvrdým zářením.

Stavební deska ohebná

Stavební deska ohebná je sádrokartonová deska, zesílená skelným vláknem. Je určena pro ohyby za sucha i mokra. Jedná se o desky tloušťky 6,5; 9,5 mm v provedení GKB. Další alternativou je sádrovláknitá deska RIFLEX se skelnou stříží tloušťky 6 mm. Je zvlášť vhodná pro oblouky a klenuté plochy. Ohýbá se za sucha.

Michaela Smrčková
Views: (1130)