I když se může zdát, že depilace intimních partií je ryze současným trendem, není tomu tak. Ani v dávné minulosti lidstva nebylo v některých časových etapách s chloupky slitování. Důvodů proč je několik a často velmi rozličných. A nejednalo se jen o ty hygienické nebo estetické. Co se za tím vším skrývalo? A jak jsme na tom dnes?

Starověký Egypt chloupkům nepřál ani trochu. Vše muselo pryč

Lze si toho všimnout na jakémkoliv malbě, která pochází z dob dávných egyptských dynastií. Ač jsou výjevy ze života faraónů velmi detailní, nikde na nich nenajdete ani náznak toho, že by zobrazené ženy či muži měli někde nechtěné chloupky. Ani nemohli. Tehdejší mravy byly jasné.

  • V Egyptě byly akceptovány pouze řasy a obočí. Jakékoliv jiné chloupky na těle musely pryč.

Metod na odstraňování bylo několik. Od primitivních břitev z pazourku, později z bronzu, až po mnohem pokročilejší techniky využití hmoty, která byla připravována z cukernaté pasty. Vlastně to není překvapující. Civilizace, která zvládla postavit pyramidy, si přece musí poradit i s nepříjemným ochlupením těla. Mimochodem, víte, že český výzkum starověkého Egypta je považován za jeden z nejšpičkovějších na světě?

Starověcí Římané věřili, že ochlupení na těle je znakem barbarství, a proto se o své tělo snažili náležitě starat

Řekové a později Římané také nebrali vzhled na lehkou váhu. Vzpomeňte na řecký princip kalos kai agathos. Tedy, že krása a dobro patří k sobě. A ač bylo odstraňování chloupků nejprve znakem vladařů, postupem času se dostalo i mezi všechny společenské vrstvy. Existovali dokonce i otroci, jejichž specializací bylo udržovat pokožku krásně hladkou. Chloupky v klíně i na těle se krom vytrhávání odstraňovaly také sežehnutím lampou nebo horkým popelem.

Římané měli vztah k tělu velmi podobný. Mít chlupaté tělo pro ně bylo barbarské.. A i po ženách se minimálně požadovaly hebké nohy bez nechtěného porostu.

Ve středověku se depilovalo i arsenem

I přes to, že středověk celkově hygieně moc nepřál, panovalo mnoho pověr, které ovlivňovaly i postoj k ochlupení těla.

  • Čím vyšší čelem se žena pyšnila, tím více byla považována za krásnější. Proto se častým cílem depilačních procedur stávaly právě vlasy vyrůstající nad čelem.
  • Krom vlasů se po vzoru Alžběty I. se odstraňovaly také nechtěné chloupky z obličeje, ale i celé obočí.
  • Věřilo se, že ke správným ženám a manželkám patří jen jemné světlé chloupky. Tmavé prý byly znakem hádavosti a špatné plodnosti, tudíž se jich ženy snažily co nejvíce zbavit.
  • Na odstraňování používaly pasty, které byly směsicí arzenu a hašeného vápna.

Novověk završila prudérnost 19.století

19. století přineslo první opravdový depilační krém, stejně tak jako legendární žiletky od obchodníka jménem King Camp Gillete. Prvními zákazníky však byly hlavně herečky či pěvkyně. Široké vrstvy žen se o epilaci nezajímaly. Důvod spočíval v tehdejších životních pravidlech.

 

Přitažlivost, hlavně ta erotická, totiž nebyl amezi běžným obyvatelstvem žádanou věcí. Milostné hrátky byly i mezi manželi brány jako nepřístojné a sex měl sloužit pouze k plození dětí. Manželky by se mu tudíž měly co nejvíce vyhýbat. Zajímá vás, jaké další byly rady novomanželkám? Pohledem člověkem 21.století vás přístup tehdejších žen překvapí.

Současnost se vrací zpátky ke starověku. Jen s pokročilejšími metodami

Jde tedy říci, že současnost je návratem zpátky do velmi brzkých a přitom velmi vyspělých dob lidské civilizace. Jen prostředků je mnohem více.

 

  • Depilace žiletkou je doprovázena mnoha dalšími formami, ať už se jedná o tu voskem, cukrovou pastou nebo strojkem.
  • Vrcholem současné vědy je pak laserová epilace, která umožní zbavit se ochlupení v jakékoliv oblasti navždy, bezpečně a bezbolestně. O tom se tehdejším faraónům a jejich manželkám ani nesnilo.

A co vy? Jaká je vaše praxe?

Michaela Smrčková
Views: (794)