Nedávno jsem na internetu narazil na zajímavou službu pod názvem virtuální asistentka a hned jsem se začal pídit, k čemu by se mi mohla hodit. Upřímně řečeno jsem se teprve před pár týdny rozhoupal k založení firmy a zaměstnance neplánuji, ale určitě budu potřebovat někoho, kdo by se mi postaral o veškerou agendu související s podnikáním. Jako typický chlap nesnáším papírování a cokoliv kolem něj. Přestože by tradiční forma asistentky byla určitě potěchou pro mé oko, jsem teprve na začátku a nemůžu si jí natrvalo dovolit. Platit jí celý měsíc by byl zbytečný výdaj. Mrkněte, co VA vlastně je zde.

Kde se dá virtuální asistentka pořídit?

Kdo si umí dát vyhledat klíčová slova, nemá problém takovou službu najít. Existují virtuální asistentky, které pracují na vlastní pěst a mají na to své živnostenské oprávnění, ale i takové, jež pracují pro různé společnosti poskytující nejen služby virtuálních asistentek, ale také například založení s.r.o., ready-made firmy, virtuální sídla, zastupování na úřadech a spoustu dalších. 

Určitě je lepší, když si člověk vyhledá několik kontaktů a postupně se spojí se všemi a vybere si tu, která se mu bude zdát nejvhodnější. Ono se to dá poznat i podle mluvy, jestli ten člověk o své práci něco ví nebo zda je to pro něj španělská vesnice. Osobně tedy nejsem fanoušek telefonování a všechno radši řeším přes email, ale v tomhle hold budu muset udělat výjimku.

Co za mě může má nová asistentka vyřídit?

Prošel jsem si mnoho webů jednotlivých asistentek i společností a vesměs to bylo všechno stejné. 

Virtuální asistentka za mě může komunikovat s jakýmkoliv zákazníkem či dodavatelem, a to jak po telefonu, tak přes email, organizuje můj kalendář (sjedná mi schůzky, bude mi je připomínat, naplánuje mi třeba oběd s obchodním partnerem a podobně). 

Postará se místo mě o veškerou administrativu – přepíše a přeloží mi různé texty, vyhledá potřebné informace na webu, objedná zboží či služby, vystaví faktury, pošle upomínky dlužníkům, kteří zapomínají zaplatit, připraví mi podklady pro smlouvy.

Může za mě udělat pohovory s potencionálními zaměstnanci, pokud se rozhodnu je mít, projde jejich životopisy atd. Navíc bude spravovat sociální sítě, ať už Facebook, Twitter, Pinterest, Instagram, nějaký blog apod. 

Vyplatí se mi platit za služby virtuální asistentky?

Osobně si myslím, že se to rozhodně vyplatí, protože jí budu platit jen za skutečný čas, který stráví prací. Dohodneme se například, že jí využiji třikrát týdně na 3 hodiny a přesně za tolik času jí zaplatím. Což je lepší, než platit klasickou asistentku, která bude mít pracovní dobu osm a půl hodiny a z toho stráví hodinu na obědě, další hodinu lakováním nehtů a povídáním se svými kamarádkami, které viděla naposledy předchozí den, takže vesměs bude pracovat všeho všudy také jen 3 hodiny, jen mě vyjde draho. 

Odpadá mi placení dovolené, zdravotního a sociálního pojištění, daní, nemocenské, nehrozí, že půjde na mateřskou a já zase budu shánět novou zaměstnankyni, zkrátka si odkroutí domluvené hodiny, já zaplatím a mám klid. Nebudu se stresovat, že nepřišla do práce, protože jí bolí hlava nebo má měsíční cyklus atd. Akorát, když bude potřeba, tak můžu virtuální asistentku vyměnit za jinou a mám klid. 

Kolik taková služba stojí?

Co se týká cen, tak vždycky záleží na tom, jakou asistentku si člověk vybere. Koukal jsem a existují i různé balíčky, kdy si objednáte třeba 10 hodin služeb měsíčně a ty zaplatíte, ale jinak se to odvíjí od počtu odpracovaných hodin. V řadě případů jsem narazil na ceník, kde se cena za hodinu snižovala v závislosti na počtu objednaných hodin za měsíc. Čím více hodin si objednám, tím méně zaplatím za hodinovou sazbu. Takže co mě se týká, za virtuální asistentku dávám palec nahoru.

 

Michaela Smrčková
Views: (801)